blog

hero obrázok blogu
7 najčastejších mýtov týkajúcich sa získania prídavkov na deti z Holandska | vratmidan.sk
7 najčastejších mýtov týkajúcich sa získania prídavkov na deti z Holandska
14.02.2023

Ak pracujete v Holandsku a máte dieťa, pravdepodobne máte nárok na prídavky na dieťa z Holandska – tzv. Kinderbijslag. Ohľadom získania prídavkov na deti existuje mnoho mýtov, ktoré sa budeme snažiť v tomto blogu priblížiť a vysvetliť.

Čítať viac
Potrebujete slovenské daňové priznanie, ak ste počas roka pracovali v Holandsku? | vratmidan.sk
Potrebujete slovenské daňové priznanie, ak ste počas roka pracovali v Holandsku?
05.02.2023

Odpoveď je ÁNO, ak... 1. Máte povinnosť zo zákona. 2. Potrebujete Výkaz príjmov na účely podania holandského daňové priznania. 3. Je pre vás výhodné podať slovenské daňové priznanie (ďalej len SKDP).

Čítať viac
Vyššie prídavky na deti z Nemecka v roku 2023 | vratmidan.sk
Vyššie prídavky na deti z Nemecka v roku 2023
01.02.2023

Prídavky na dieťa v Nemecku sa v januári 2023 zvýšili na 250 eur mesačne pre každé dieťa. Ampel-Koalition (vládna koalícia) ako dôvod tohto rozhodnutia uvádza súčasnú vysokú mieru inflácie a energetickú krízu.

Čítať viac
4 najdôležitejšie zmeny v nemeckom daňovom priznaní v roku 2023 | vratmidan.sk
4 najdôležitejšie zmeny v nemeckom daňovom priznaní v roku 2023
13.01.2023

Značné zvýšenie cien najmä v energetickom sektore spôsobilo, že federálna vláda v Nemecku schválila opatrenia na finančné odbremenenie obyvateľstva. Najdôležitejšie zmeny sa týkajú nezdaniteľného minima, zamestnaneckého paušálu, príspevku na cestovanie pre ľudí dochádzajúcich na dlhé vzdialenosti a zavedenia energetického paušálu. Viac sa dozviete v článku.

Čítať viac
Čo všetko sa mení v rakúskom daňovom priznaní v roku 2023? | vratmidan.sk
Čo všetko sa mení v rakúskom daňovom priznaní v roku 2023?
10.01.2023

Od 1. januára 2023 je v Rakúsku v platnosti niekoľko nových predpisov a daňových zmien, ktorých cieľom je znížiť daňové zaťaženie pre ľudí pracujúcich v Rakúsku. Najdôležitejšie zmeny sa týkajú inflačného daňového bonusu, výšky Pendlerpaušálu, daňového bonusu na deti a zvýšeného prídavku na dieťa. Viac sa dozviete v článku.

Čítať viac
Ako získať daňový bonus na dieťa v Rakúsku | vratmidan.sk
Ako získať daňový bonus na dieťa v Rakúsku
07.11.2022

V tomto blogu nájdete prehľad najdôležitejších informácií o daňovom bonuse Familienbonus Plus v Rakúsku. Familienbonus Plus v Rakúsku patrí medzi daňovo odpočítateľnú položku, ktorá priamo znižuje vaše daňové zaťaženie. Nárok naňo máte, ak máte v Rakúsku neobmedzenú daňovú povinnosť a poberáte na deti rodinné prídavky aspoň 7 mesiacov v roku.

Čítať viac
Daňový bonus na manželského partnera v Rakúsku | vratmidan.sk
Daňový bonus na manželského partnera v Rakúsku
02.11.2022

V tomto blogu sa dočítate o bonusoch, ktoré je možné uplatniť v rakúskom daňovom priznaní, určených pre tzv. „samoživiteľov“ a „osamelých rodičov“. Usmerníme Vás, koho sa tieto bonusy týkajú, aká je ich výška a ako sa tieto položky uplatňujú v rakúskom daňovom priznaní.

Čítať viac
Príspevok na dieťa v Rakúsku (Kindermehrbetrag) pre samoživiteľov a osamelých rodičov | vratmidan.sk
Príspevok na dieťa v Rakúsku (Kindermehrbetrag) pre samoživiteľov a osamelých rodičov
27.10.2022

Samoživitelia (Alleinverdiener) a osamelí rodičia s nízkym príjmom (Alleinerzieher) pracujúci v Rakúsku, ktorí odvádzajú nízku alebo žiadnu daň z príjmu, obdržia podaním rakúskeho daňového priznania za roky 2019 až 2021 aj zvýšený príspevok na dieťa, tzv. Kindermehrbetrag, a to do výšky 250 € na dieťa ročne.

Čítať viac
Ako dosiahnuť vyššiu vrátku dane z Rakúska | vratmidan.sk
Ako dosiahnuť vyššiu vrátku dane z Rakúska
31.03.2022

Ak je váš dosiahnutý príjem z Rakúska nižší ako nezdaniteľná časť dane, máte nárok na vrátenie celej dane, ktorá bola odvedená zamestnávateľom z vášho hrubého príjmu. V prípade, že zarobíte viac ako 11 000 eur, vrátka dane sa znižuje. Aby vám nevznikala vysoká daňová povinnosť, je potrebné si v rakúskom daňovom priznaní uplatňovať náklady na zníženie základu dane, ktoré vedú k vyššej vrátke dane.

Čítať viac
Vrátenie daní z Rakúska - prečo je formulár E9 potrebný? | vratmidan.sk
Vrátenie daní z Rakúska - prečo je formulár E9 potrebný?
28.03.2022

Každý, kto legálne pracuje v Rakúsku, je povinný odvádzať daň z príjmu, ktorú váš zamestnávateľ spravidla odvádza priamo príslušnému rakúskemu daňovému úradu. Po skončení daňového roka by vám mal zamestnávateľ poskytnúť doklad L16 tzv. „Jahreslohnzettel“ - „ročné zúčtovanie“ vašich príjmov a odvodov. Tento dokument teda preukazuje, koľko ste v danom roku zarobili, akú daň za vás odviedol zamestnávateľ a koľko ste odvádzali do sociálnej a zdravotnej poisťovne.

Čítať viac
Aké náklady si môžete uplatniť v rakúskom daňovom priznaní ak cestujete za rodinou? | vratmidan.sk
Aké náklady si môžete uplatniť v rakúskom daňovom priznaní ak cestujete za rodinou?
21.03.2022

Ak žijete na Slovensku, kde vlastníte nehnuteľnosť a vediete vlastnú domácnosť, predpokladá sa, že vaše centrum životných záujmov máte na Slovensku, pretože tam máte rodinu, manželku, deti, príbuzných. Ak okrem toho ešte navyše znášate aj náklady na ubytovanie spojené s prácou v Rakúsku, v takomto prípade vám môže byť poskytnutý príspevok na vedenie dvojitej domácnosti.

Čítať viac
Aké druhy Pendlerpauschale v Rakúsku poznáme | vratmidan.sk
Aké druhy Pendlerpauschale v Rakúsku poznáme
14.03.2022

Pendlerpauschale v Rakúsku (náklady na dochádzanie do práce) znižujú základ dane a tým zvyšujú výšku vrátených daní. Viete aké sú rozhodujúce faktory pre určenie druhu Pendlerpauschale?

Čítať viac
Má Slovák pracujúci v Rakúsku povinnosť podať slovenské daňové priznanie? | vratmidan.sk
Má Slovák pracujúci v Rakúsku povinnosť podať slovenské daňové priznanie?
09.03.2022

Každému je dobre známe, že dane musíme platiť. Rovnako ako aj daň z príjmu, ktorú nám, „daňovníkom“, zamestnávateľ, „platiteľ dane“, strháva mesačne z hrubej mzdy a následne ju odovzdáva daňovému úradu „správcovi dane“. Z tohto dôvodu podávame po uplynutí príslušného kalendárneho roka daňové priznanie, aby došlo k vyrovnaniu dane. Výsledok daňového priznania môže byť nedoplatok, preplatok alebo 0.

Čítať viac
Ako uplatniť cestovné náklady (Pendlerpauschale) v rakúskom daňovom priznaní | vratmidan.sk
Ako uplatniť cestovné náklady (Pendlerpauschale) v rakúskom daňovom priznaní
28.02.2022

Daňovníci, ktorí majú svoje bydlisko na Slovensku a cestujú do práce do zahraničia – napr.do Rakúska sa nazývajú „Pendleri“. Väčšinou ide o ľudí bývajúcich v blízkosti hraníc, ktorí vykonávajú pracovnú činnosť na druhej strane hranice. Predpokladá sa teda u nich každodenné prekračovanie hraníc, teda cestovanie z miesta bydliska do miesta výkonu práce za účelom vykonávania pracovnej činnosti.

Čítať viac
Aká je lehota na podanie odvolania proti finálnej kalkulácii dane v Nemecku? | vratmidan.sk
Aká je lehota na podanie odvolania proti finálnej kalkulácii dane v Nemecku?
21.02.2022

Daňovníci majú možnosť podať odvolanie (Einspruch) proti daňovej kalkulácii (Einkommensteuerbescheid) vystavenej nemeckým daňovým úradom do jedného mesiaca od jej doručenia. Predpokladaný čas, ktorý pošta potrebuje na doručenie daňovej kalkulácie sú tri dni. V praxi to znamená, že nemecký daňový úrad považuje daňovú kalkuláciu za doručenú tri dni po jej vystavení a odoslaní.

Čítať viac

Vážime si vaše súkromie

Naša spoločnosť a naši partneri uchovávajú alebo pristupujú k informáciám v zariadeniach, napríklad k súborom cookies, a spracúvajú osobné údaje, ako sú jedinečné identifikátory a štandardné informácie, ktoré zariadenie posiela na účely opísané nižšie. Súhlas s vyššie uvedeným spracúvaním môžete poskytnúť kliknutím na tlačidlo “Prijať všetko”. Alebo môžete jeho poskytnutie odmietnuť a zmeniť svoje prednostné nastavenia kliknutím na tlačidlo “Spravovať nastavenia”. Vaše prednostné nastavenia sa budú vzťahovať len na túto webovú lokalitu. Na niektoré formy spracúvania vašich osobných údajov nepotrebujeme váš súhlas. Ak sa vrátite na túto stránku alebo navštívite naše zásady v oblasti ochrany súkromia, môžete kedykoľvek zmeniť svoje prednostné nastavenia. Viac informácií o spracúvaní údajov a našich partneroch nájdete na tejto stránke.