blog

hero obrázok blogu
Ktorá daňová trieda je v Nemecku najvýhodnejšia? | vratmidan.sk
Ktorá daňová trieda je v Nemecku najvýhodnejšia?
2023-05-15 12:22:52

Ak pracujete v Nemecku, výšku čistej mzdy ovplyvňuje do veľkej miery zvolená daňová trieda. Existuje celkom 6 daňových tried, manželia si môžu vybrať z rôznych kombinácií.

Čítať viac
Príspevok Energiepreispauschale za rok 2022 v Nemecku | vratmidan.sk
Príspevok Energiepreispauschale za rok 2022 v Nemecku
2023-04-18 15:23:34

Energiepreispauschale (EPP) je jednorazový príspevok vo výške 300 €, ktorý zaviedla nemecká spolková vláda v roku 2022. Príspevok má kompenzovať vysoké ceny energií.

Čítať viac
Nárok na prídavky na deti z Nemecka | vratmidan.sk
Nárok na prídavky na deti z Nemecka
31.03.2023

Kto má nárok na prídavky na deti z Nemecka? Na aké deti existuje nárok? Odpovede na tieto otázky sa dozviete v našom blogu.

Čítať viac
Dvojitá domácnosť v Nemecku - kedy je možné ju uplatniť v nemeckom daňovom priznaní? | vratmidan.sk
Dvojitá domácnosť v Nemecku - kedy je možné ju uplatniť v nemeckom daňovom priznaní?
23.03.2023

Pojem dvojitá domácnosť znamená to, že zamestnanec vedie jednu domácnosť na Slovensku a druhú v mieste zamestnania v Nemecku.

Čítať viac
Máte nárok na mobilitnú prémiu v Nemecku? | vratmidan.sk
Máte nárok na mobilitnú prémiu v Nemecku?
23.02.2023

V roku 2022 sa v Nemecku zvýšil paušál na dochádzanie do práce (Entfernungspauschale) na základe Federálneho zákona o ochrane klímy.

Čítať viac
Kedy sa vyplácajú prídavky na deti z Nemecka v roku 2023? | vratmidan.sk
Kedy sa vyplácajú prídavky na deti z Nemecka v roku 2023?
19.02.2023

Zaujíma vás, kedy sa vyplácajú prídavky na deti z Nemecka? V tom prípade sa všetko potrebné dozviete v nasledujúcom článku.

Čítať viac
Vyššie prídavky na deti z Nemecka v roku 2023 | vratmidan.sk
Vyššie prídavky na deti z Nemecka v roku 2023
01.02.2023

Prídavky na dieťa v Nemecku sa v januári 2023 zvýšili na 250 eur mesačne pre každé dieťa. Ampel-Koalition (vládna koalícia) ako dôvod tohto rozhodnutia uvádza súčasnú vysokú mieru inflácie a energetickú krízu.

Čítať viac
4 najdôležitejšie zmeny v nemeckom daňovom priznaní v roku 2023 | vratmidan.sk
4 najdôležitejšie zmeny v nemeckom daňovom priznaní v roku 2023
13.01.2023

Značné zvýšenie cien najmä v energetickom sektore spôsobilo, že federálna vláda v Nemecku schválila opatrenia na finančné odbremenenie obyvateľstva. Najdôležitejšie zmeny sa týkajú nezdaniteľného minima, zamestnaneckého paušálu, príspevku na cestovanie pre ľudí dochádzajúcich na dlhé vzdialenosti a zavedenia energetického paušálu. Viac sa dozviete v článku.

Čítať viac
Aká je lehota na podanie odvolania proti finálnej kalkulácii dane v Nemecku? | vratmidan.sk
Aká je lehota na podanie odvolania proti finálnej kalkulácii dane v Nemecku?
21.02.2022

Daňovníci majú možnosť podať odvolanie (Einspruch) proti daňovej kalkulácii (Einkommensteuerbescheid) vystavenej nemeckým daňovým úradom do jedného mesiaca od jej doručenia. Predpokladaný čas, ktorý pošta potrebuje na doručenie daňovej kalkulácie sú tri dni. V praxi to znamená, že nemecký daňový úrad považuje daňovú kalkuláciu za doručenú tri dni po jej vystavení a odoslaní.

Čítať viac
Kurzarbeitergeld a povinnosť podať nemecké daňové priznanie | vratmidan.sk
Kurzarbeitergeld a povinnosť podať nemecké daňové priznanie
21.01.2022

Ak daňovník poberá Kurzarbeitergeld môže, ale nemusí mu nutne vzniknúť daňový nedoplatok, aj napriek tomu však vzniká daňová povinnosť. Dôležité pre daňovníka je, že Kurzarbeit sa počas roka pri výpočte odvedenej dane neberie do úvahy. Prirátať ho ku mzde je možné až po zistení jeho celkovej výšky, a to po ukončení roka.

Čítať viac
Kurzarbeitergeld príspevok v Nemecku. Kto má nárok na tento príspevok? | vratmidan.sk
Kurzarbeitergeld príspevok v Nemecku. Kto má nárok na tento príspevok?
20.01.2022

Počas pandémie čelia mnohí zamestnávatelia a zamestnanci v Nemecku veľkému problému: chceli by pokračovať vo svojej každodennej práci, no na základe pandemických opatrení to nie je vždy možné. Zamestnávateľom nezostáva nič iné, ako prejsť na Kurzarbeit. Čo to vlastne je?

Čítať viac
Kalkulácia výšky dane v Nemecku | vratmidan.sk
Kalkulácia výšky dane v Nemecku
16.10.2020

Každý Slovák, ktorý pracuje v Nemecku, sa podieľa na nemeckom daňovom systéme. V Nemecku funguje tzv. systém progresívneho zdaňovania, čo v praxi znamená, že daňová sadzba sa odvíja od výšky zárobku. Inými slovami, sadzba dane z príjmu fyzických osôb sa zvyšuje so zvyšujúcim sa zdaniteľným príjmom.

Čítať viac
Vrátenie daní z Nemecka pre vodičov kamiónov – zmeny v roku 2020 | vratmidan.sk
Vrátenie daní z Nemecka pre vodičov kamiónov – zmeny v roku 2020
18.09.2020

Vrátenie daní z Nemecka pre vodičov kamiónov má svoje špecifiká.

Čítať viac
Náklady na ubytovanie a cesty v nemeckom daňovom priznaní | vratmidan.sk
Náklady na ubytovanie a cesty v nemeckom daňovom priznaní
19.08.2020

Náklady v nemeckom daňovom priznaní znižujú daňový základ, a teda zvyšujú výšku vrátených daní. Jedným z nákladov v nemeckom daňovom priznaní, ktoré je možné uplatniť, sú náklady na ubytovanie a cesty.

Čítať viac
Náklady na zdravotnú starostlivosť v Nemecku | vratmidan.sk
Náklady na zdravotnú starostlivosť v Nemecku
17.08.2020

Medzi náklady v nemeckom daňovom priznaní, ktoré je možné uplatniť, patria náklady na zdravotnú starostlivosť. Vo všeobecnosti platí, že náklady na zdravotnú starostlivosť musia byť medicínsky zdôvodnené.

Čítať viac
1 2

Vážime si vaše súkromie

Naša spoločnosť a naši partneri uchovávajú alebo pristupujú k informáciám v zariadeniach, napríklad k súborom cookies, a spracúvajú osobné údaje, ako sú jedinečné identifikátory a štandardné informácie, ktoré zariadenie posiela na účely opísané nižšie. Súhlas s vyššie uvedeným spracúvaním môžete poskytnúť kliknutím na tlačidlo “Prijať všetko”. Alebo môžete jeho poskytnutie odmietnuť a zmeniť svoje prednostné nastavenia kliknutím na tlačidlo “Spravovať nastavenia”. Vaše prednostné nastavenia sa budú vzťahovať len na túto webovú lokalitu. Na niektoré formy spracúvania vašich osobných údajov nepotrebujeme váš súhlas. Ak sa vrátite na túto stránku alebo navštívite naše zásady v oblasti ochrany súkromia, môžete kedykoľvek zmeniť svoje prednostné nastavenia. Viac informácií o spracúvaní údajov a našich partneroch nájdete na tejto stránke.