hero obrázok článku

Prečo je NIN číslo dôležité ak pracujete vo Veľkej Británii?

Prečo je National Insurance Number číslo dôležité ak pracujete vo Veľkej Británii?

Požiadať o National Insurance Number (NIN) je jednou z prvých vecí, ktorú by ste mali po príchode do Veľkej Británie urobiť, ak plánujete v krajine žiť a pracovať.

NIN  je jedinečné osobné číslo, ktoré slúži na evidenciu osôb zamestnaných a podnikajúcich na území Veľkej Británie. Zabezpečuje, aby boli Vaše dane a príspevky na zdravotné a sociálne zabezpečeniu a štátny dôchodkový program riadne a správne zaznamenané. Skladá sa z kombinácie deviatich alfanumerických znakov. Z dvoch písmen, šiestich číslic a záverečného písmena napr. ST 12 34 56 A.

Prečo je National Insurance number dôležité? 

V súčasnosti môžete pracovať vo Veľkej Británii bez NIN čísla 9 týždňov. V prípade, že ste NIN číslo dovtedy nezískali, zamestnávateľ Vám bude strhávať z platu tzv . Emergency Tax (mimoriadna núdzová daň). Je to najvyššia daňová sadzba, preto Vám odporúčame, aby ste o NIN číslo požiadali čo najskôr, aby ste sa vyhli plateniu príliš vysokých daní.

NIN číslo plní aj ďalšie funkcie: umožňuje prístup k bezplatnej zdravotnej starostlivosti v systéme NHS (National Health Services), štátnym dôchodkom, dávkam v nezamestnanosti, nemocenským dávkam, materskej, prídavkom na deti a ďalším benefitom britského sociálneho systému. Ak plánujete vo Veľkej Británii študovať, s najväčšou pravdepodobnosťou si budete musieť požiadať o študentskú pôžičku. Bez NIN čísla to však nepôjde.

Úrady, ktoré potrebujú Vaše NIN číslo:

 • HM Revenue and Customs (HMRC) – daňový úrad – ak budete chcieť  požiadať o vrátenie daní
 • Zamestnávatelia a poskytovatelia dôchodkového zabezpečenia,
 • The Department for Work and Pensions – Ministerstvo práce a dôchodkov, ktoré je zodpovedné za politiku sociálneho zabezpečenia,
 • Jobcentre – úrad práce,
 • Local council – miestna rada,
 • The Student Loans Company – študentská pôžičková spoločnosť,
 • Banks and Building Societies – banky a stavebné sporiteľne,
 • Your Individual Savings Account (ISA) – ak si chcete otvoriť sporiaci účet.

Ako môžete získať NIN číslo?

Ak chcete požiadať o NIN číslo, musíte si najskôr telefonicky dohodnúť stretnutie na Jobcetre Plus (Úrad práce vo Veľkej Británii). Telefóne linky sú často obsadené, preto sa pripravte na to, že budete dlhšie čakať.

Telefón: 0345 600 0643
Hodiny: pondelok až piatok, 8:00 – 18:00 / víkendy zatvorené

Počas telefonátu odpoviete na základné otázky týkajúce sa Vášho mena a priezviska, dátumu narodenia a adresy pobytu v UK. Vysvetlíte im, prečo potrebujete NIN číslo a uvediete dôvod Vášho pobytu vo Veľkej Británii. Následne Vám naplánujú osobný pohovor na najbližšom Jobcentre Plus. Oznámia Vám dátum, čas a miesto konania pohovoru.

Do niekoľkých dní po telefonáte by Vám mal byť doručený list s potvrdením dátumu a času pohovoru. V liste bude taktiež uvedené, aké dokumenty si máte zo sebou priniesť na pohovor.
Termín pohovoru býva zvyčajne do 3 týždňov, závisí to však od miesta bydliska a vyťaženosti úradu práce.

Na pohovor je potrebné doniesť tieto dokumenty:

 • Pas, rodný list,
 • vodičský preukaz,
 • dokument, kde je uvedená adresa pobytu,
 • potvrdenie o zamestnaní alebo potvrdenie o hľadaní práce.

Na pohovor musíte prísť načas alebo v predstihu. Ak to nestihnete, mali by ste zavolať na číslo úradu práce a dohodnúť si iný termín.

NIN číslo Vám bude doručené poštou na adresu v UK do 6 až 9 týždňov. Počas stretnutia dostanete telefóne číslo, na ktoré môžete zavolať v prípade, ak Vám NIN číslo nepríde do stanoveného termínu.

Po prijatí listu od daňového úradu HMRC s Vašim NIN číslom máte povinnosť poskytnúť jednu kópiu svojmu zamestnávateľovi.

Každá osoba má pridelené iba jedno NIN číslo, ktoré je platné počas celého života. A to aj v tom prípade, ak ste z krajiny odišli a vrátite sa do nej po rokoch späť.

Ak postupovať v prípade, že ste stratili Vaše NIN číslo?

Najskôr sa ho poskúste nájsť na výplatných páskach, dokumentoch  P45 a P60, alebo na akýchkoľvek daňových dokumentoch. Ak ho stále nemôžete nájsť, máte 2 možnosti: buď vyplníte formulár CA5403 a odošlete ho na HMRC, alebo budete telefonicky kontaktovať HMRC. Z bezpečnostných dôvod Vám nebudú môcť povedať Vaše NIN číslo cez telefón, ale zašlú Vám ho poštou do 10 pracovných dní.

V prípade otázok nás kontaktujte vyplnením  kontaktného formulára.  Radi Vám poradíme a pomôžeme. 

Ing. Mária Kubinová

Zdroj: www.hmrc.gov.uk

Vážime si vaše súkromie

Naša spoločnosť a naši partneri uchovávajú alebo pristupujú k informáciám v zariadeniach, napríklad k súborom cookies, a spracúvajú osobné údaje, ako sú jedinečné identifikátory a štandardné informácie, ktoré zariadenie posiela na účely opísané nižšie. Súhlas s vyššie uvedeným spracúvaním môžete poskytnúť kliknutím na tlačidlo “Prijať všetko”. Alebo môžete jeho poskytnutie odmietnuť a zmeniť svoje prednostné nastavenia kliknutím na tlačidlo “Spravovať nastavenia”. Vaše prednostné nastavenia sa budú vzťahovať len na túto webovú lokalitu. Na niektoré formy spracúvania vašich osobných údajov nepotrebujeme váš súhlas. Ak sa vrátite na túto stránku alebo navštívite naše zásady v oblasti ochrany súkromia, môžete kedykoľvek zmeniť svoje prednostné nastavenia. Viac informácií o spracúvaní údajov a našich partneroch nájdete na tejto stránke.