hero obrázok článku

Vrátenie daní z Írska a náklady na zdravotnú starostlivosť

Vrátenie daní z Írska a náklady na zdravotnú starostlivosť

Zaujíma Vás, ako zvýšiť sumu vrátených daní v Írsku? Jednou z možností je uplatniť si  v žiadosti o vrátenie daní náklady na zdravotnú starostlivosť. V nasledujúcich riadkoch si povieme, o aké náklady sa presne jedná.

Náklady na zdravotnú starostlivosť je možné uplatniť:

  • na seba
  • na rodinného príslušníka
  • na kohokoľvek, za koho ste za zdravotný úkon zaplatili

Pozor. Náklady na zdravotnú starostlivosť, ktoré Vám boli preplatené napr. zo zdravotného poistenia alebo úradom Health Service Executive (HSE), nie je možné uplatniť.

Podmienky uznania nákladov na zdravotnú starostlivosť

Základnou podmienkou je, aby bol zdravotný úkon  vykonaný registrovaným lekárom. Overenie registrácie lekára je možné na stránkach  Irish Medical Council alebo  Dental Council of Ireland.

Ďalšou podmienkou je, aby úkon spadal do niektorej z týchto kategórii:

  • Platené služby lekára: patrí sem starostlivosť o ženy počas tehotenstva, odporúčané diagnostické procedúry, transport sanitkou, akupunktúra, dodatočné náklady pre starostlivosť o dieťa, náklady pre pacientov s problémami s obličkami a pre tých, ktorí vyžadujú domácu starostlivosť.
  • Druhú kategóriu tvoria  výdavky na lieky, ortoptiku, fyzioterapiu, načúvacie prístroje či špeciálnu diétu pre celiatikov a diabetikov.
  • Tretiu kategóriu tvoria  náklady na dentálne ošetrenia. Patrí sem napr. dosadenie zlomených zubov, korunka, mostík, chirurgické odstránenie zarastajúcich zubov múdrosti a mnoho iných úkonov, ktoré nespadajú do kategórie bežné.  Takýto úkon sa pritom môže vykonať aj mimo územia Írska, avšak kvalifikovaným zubárom, ktorý musí vyplniť formulár MED 2.

Náklady na zdravotnú starostlivosť dieťaťa

Samostatne sa uvádzajú taktiež náklady na zdravotnú starostlivosť o dieťa do 18 rokov, resp. aj staršie v prípade, ak stále študuje. Do tejto položky pritom nespadajú len samotné medicínske úkony, ale aj náklady na prepravu dieťaťa do nemocnice a vybavovanie telefonátov spojených s liečebným procesom. V nasledujúcej tabuľke sú uvedené hodnoty nákladov spojené s nákladmi na ošetrovanie dieťaťa.

Rok

Hodnota za míľu

Hodnota za kilometer

Náklady na telefón

2018

0,29 €

0,18 €

310 €

2017

0,29 €

0,18 €

305 €

2016

0,27 €

0,17 €

305 €

2015

0,27 €

0,17 €

305 €


Typy nákladov na zdravotnú starostlivosť, ktoré nie je možné uplatniť

Do nákladov nie je nikdy možné započítať  bežné vyšetrenie očí či plastické operácie, ktoré nie sú nevyhnutné so zdravotného hľadiska, ale plnia iba estetickú funkciu.

Ďalšiu skupinu tvoria dentálne úkony ako  plombovanie, čistenie, trhanie či oprava umelého chrupu.

Zdravotná starostlivosť môže byť poskytnutá aj mimo Írska

Všetky spomínané úkony môžu byť vykonané aj mimo Írska, podmienkou je, aby ich vykonával lekár registrovaný v danej krajine. Ak pacient cestuje mimo krajiny za zákrokom, ktorý v Írsku nie je bežne dostupný, je možné do  žiadosti o vrátenie daní uviesť aj náklady na cestu a ubytovanie pre pacienta i osobu, ktorá ho sprevádza.

  Ak máte záujem o vrátenie daní z Írska, zaregistrujte sa tu.  

V prípade otázok alebo nejasností nás kontaktujte vyplnením   kontaktného formulára.  Radi Vám poradíme. 

Zdroje: www.dentalcouncil,ie, www.revenue.ie, www.medicalcouncil.ie

Vážime si vaše súkromie

Naša spoločnosť a naši partneri uchovávajú alebo pristupujú k informáciám v zariadeniach, napríklad k súborom cookies, a spracúvajú osobné údaje, ako sú jedinečné identifikátory a štandardné informácie, ktoré zariadenie posiela na účely opísané nižšie. Súhlas s vyššie uvedeným spracúvaním môžete poskytnúť kliknutím na tlačidlo “Prijať všetko”. Alebo môžete jeho poskytnutie odmietnuť a zmeniť svoje prednostné nastavenia kliknutím na tlačidlo “Spravovať nastavenia”. Vaše prednostné nastavenia sa budú vzťahovať len na túto webovú lokalitu. Na niektoré formy spracúvania vašich osobných údajov nepotrebujeme váš súhlas. Ak sa vrátite na túto stránku alebo navštívite naše zásady v oblasti ochrany súkromia, môžete kedykoľvek zmeniť svoje prednostné nastavenia. Viac informácií o spracúvaní údajov a našich partneroch nájdete na tejto stránke.