hero obrázok článku

Prídavky na deti z Nemecka pre vyslaných zamestnancov


Od februára 2023 začali postupne zamestnanci slovenských firiem vyslaní na prácu do Nemecka dostávať z Familienkasse rozhodnutia o zamietnutí prídavkov na deti z Nemecka, tzv. Kindergeld. Ak ste Slovák pracujúci v Nemecku cez slovenskú firmu a dostali ste rozhodnutie o zrušení prídavkov, čítajte ďalej.

Prečo zamestnanci slovenských firiem vyslaní na prácu v Nemecku dostávajú rozhodnutia o zrušení prídavkov?

Donedávna Familienkasse schvaľovala a vyplácala Kindergeld všetkým vyslaným zamestnancom, ktorí mali v Nemecku odpracovaných aspoň 6 mesiacov.

Familienkasse začala vydávať rozhodnutia o zamietnutí Kindergeld pre vyslaných zamestnancov s odvolaním sa na rozhodnutie nemeckého Spolkového finančného súdu (BFH) z 1. júla 2020 s odkazmi III R 22/19 a III R 39/18. Na súde podal poľský vyslaný zamestnanec žalobu na Familienkasse z dôvodu neschválenia prídavkov.

Nedošlo teda k schváleniu nového zákona, ale k zmene výkladu už platných predpisov nemeckými úradmi. Tieto predpisy určujú nárok na prídavky v prípade, ak vzniká súbežne v 2 štátoch (napr. Slovensko a Nemecko) a určujú, ktorý štát má prednosť pri vyplácaní prídavkov.

Podľa nového výkladu predpisov nevzniká nárok na rozdielovú dávku nemeckých prídavkov na deti pre vyslaných pracovníkov na prácu v Nemecku cez slovenskú firmu.

Čo nový výklad predpisov znamená?

Vyslaní zamestnanci na prácu v Nemecku na základe formulára A1 už podľa súčasného výkladu predpisov nárok na Kindergeld nebudú mať.

Vysvetlenie Familienkasse znie nasledovne:

Ak je na rovnaké obdobie a pre rovnakých rodinných príslušníkov poskytnutá dávka podľa právnych predpisov viacerých EU-/EWR štátov (Slovensko a Nemecko), prednostným je štát, v ktorom je vykonávané zamestnanie. Vyslaní zamestnanci síce vykonávajú prácu v Nemecku, ale pretože je sídlo firmy na Slovensku, stále podliehajú slovenským právnym predpisom. V týchto prípadoch o prednosti štátu vyplácania prídavkov na deti nerozhoduje miesto výkonu práce, ale určuje sa podľa pobytu všetkých rodinných príslušníkov, ktorých sa prídavky týkajú. Keďže deti žijú na Slovensku, prednostný štát na vyplácanie prídavkov je Slovensko. Podľa rozhodnutia súdu z 1. júla 2020 III R 22/19 neexistuje nárok na rozdielovú dávku prídavkov na deti z Nemecka.

Čo sa bude diať ďalej?

Momentálne Familienkasse stále zasiela rozhodnutia o zrušení prídavkov pre vyslaných zamestnancov. Súd bude mať ale ďalšie pojednávanie.

Podľa rozsudku zverejneného v písomnej podobe 20. apríla 2023 platí výnimka, kedy by vznikal nárok na prídavky na deti z Nemecka pre vyslaných zamestnancov, a to v prípade, ak otec poberá dôchodok v Nemecku, alebo ak matka z určitých dôvodov nemá nárok na prídavky na deti na Slovensku. Oba prípady teraz skúma saský finančný súd v Lipsku.

Keďže prídavky na deti sú v Nemecku vyplácané až 6 mesiacov spätne, našim klientom odporúčame počkať 6 mesiacov od dátumu zamietnutia prídavkov a následne sa u nás informovať, či sa situácia nezmenila.

Ak máte ďalšie otázky alebo potrebujete poradiť, či vám nárok na prídavky z Nemecka vzniká, kontaktujte nás na tel. čísle: +421 53 44 89 511 alebo emailom: info@vratmidan.sk.

Pracovali ste v Nemecku ako vyslaný zamestnanec? Stále máte nárok na vrátenie daní z Nemecka. V prípade záujmu o bezplatnú kalkuláciu sa zaregistrujte na našej stránke: https://www.vratmidan.sk/vratenie-dani-zo-zahranicia.

Zdroje: www.juraforum.de, www.bundesfinanzhof.de

Vážime si vaše súkromie

Naša spoločnosť a naši partneri uchovávajú alebo pristupujú k informáciám v zariadeniach, napríklad k súborom cookies, a spracúvajú osobné údaje, ako sú jedinečné identifikátory a štandardné informácie, ktoré zariadenie posiela na účely opísané nižšie. Súhlas s vyššie uvedeným spracúvaním môžete poskytnúť kliknutím na tlačidlo “Prijať všetko”. Alebo môžete jeho poskytnutie odmietnuť a zmeniť svoje prednostné nastavenia kliknutím na tlačidlo “Spravovať nastavenia”. Vaše prednostné nastavenia sa budú vzťahovať len na túto webovú lokalitu. Na niektoré formy spracúvania vašich osobných údajov nepotrebujeme váš súhlas. Ak sa vrátite na túto stránku alebo navštívite naše zásady v oblasti ochrany súkromia, môžete kedykoľvek zmeniť svoje prednostné nastavenia. Viac informácií o spracúvaní údajov a našich partneroch nájdete na tejto stránke.